מסחר במט”ח

מסחר בשוק ההון

איך לדעת מתי נרוויח טוב

העולם עובד היום על העיקרון של ביקוש והיצע, נגיד יש לנו מעצבת בגדים שמייצאת את הסחורה שיצרה לחו”ל, על העסקה הזו, היא מקבלת תשלום בדולרים, המעצבת הרי גרה בישראל וכדי לקנות ברוב החנויות בארץ היא צריכה שקלים, אז מה שהיא עושה זה ללכת לבנק ולמכור את הדולרים שקיבלה תמורת מכירת הסחורה שלה בחו”ל, וממירה אותם לשקלים, וסכום השקלים שתקבל יהיה לפי ערך הדולר באותו יום בהשוואה לשקל.

ממה מרוויחים סוחרי מט”ח?

מסחר במט”ח עובד לפי עקרון סחירה בצמד מטבעות יש את המטבע המוביל ואת המטבע המובל, המטבע המוביל תמיד יופיע ראשון ולאחריו יבוא המטבע המובל, למשל הדולר הוא המטבע המוביל וערך המטבע המובל הוא למשל 4.1657 ש”ח. כלומר דולר אחד שווה ל 4.1657 ש”ח. חשוב לזכור ששער החליפין עובד לפי 5 ספרות, תמיד סופרים 4 ספרות לאחר הנקודה העשרונית, מכיוון שמדובר על שוק שעיקר הרווח בו הוא מתנודות של הספרות אחרי הנקודה.

צמדי המטבעות נקבעו ע”י בנקים מרכזיים במדינות השונות, כדי ליצור שפה מוסכמת בין משקיעי המט”ח, לבין מבצעי עסקאות המט”ח, הצמדים הם EUR- ILS, JPY, USD, GBP

GBP-ILS, JPY, USD ו – USD – ILS, JPY, CAD, CHF

הכוונה היא ש EUR – הינו אירו, GBP לירה שטרלינג (בריטי), USD דולר אמריקאי, ILS  שקל ישראלי, JPY  יין יפני, CAD  דולר קנדי, CHF פרנק שוויצרי.

ניתן לראות שאירו תמיד בראש, תמיד מוביל, לירה שטרלינג רק האירו מוביל אותה והוא מובל, הדולר האמריקאי מובל גם ע”י האירו וגם ע”י לירה שטרלינג, המטבעות שמוביל הדולר האמריקאי נקראים מטבעות עיקריים.

ישנם סוגים שונים לסוגי השקעה במט”ח, החל מאג”חים צמודים למט”ח, תעודות סל מט”חיות, קרנות נאמנות מט”חיות, ישנן גם אופציות ועסקאות פורוורד וספוט. ישנם סוגים רבים של פקדונות כגון: פצ”מ-פיקדון צמוד מטבע, פיקדון דולרי – מפקידים דולרים בפיקדון עם ריבית חסרת סיכון דולרי, פיקדון מובנה (סטרקצ’ר) על הדולר- הלקוח מקבל קרן נומינלית לכל תקופת ההשקעה, נתון להחלטת הלקוח.

מומלץ לפני כל לקיחת סיכון במסחר במט”ח, ללמוד את החומר לעומק, לפתוח חשבון ווירטואלי באחד מבתי ההשקעות  ולהכיר את השוק, הסיכונים שטמונים בו, לראות איך להצליח בהשקעות וירטואליות לפני הכניסה להשקעות האמיתיות.

עוד ברשת

–> מסלול הכשרה מלא למסחר יומי במט”ח וחוזים עתידיים